بحران سواد! / یادداشتی بر وضعیت مطالعه بین اهالی ترانه

[نویسنده: حسن علیشیری]

طی یکی دو دهه‌ی گذشته، ترانه و ترانه‌سرایی با استقبال گسترده‌ای روبرو شده و جوانان زیادی به خیل ترانه‌سرایان و آنچنان که در فیس‌بوک مرسوم است، شاغل در ترانه‌سرا(!!)، پیوسته‌اند. تقریبن در همه‌ی شهرهای بزرگ، جلسات ترانه‌خوانی برگزار می‌شود و کارورزان جدی‌تر ترانه علاوه بر این جلسات در کارگاه‌های ترانه نیز حضور پیدا می‌کنند. این اقبال و توجه به ترانه‌سرایی، دست‌کم از نظر من، امری خجسته و باعث خوشحالی‌ است- حتا اگر باعث شده باشد منکران دیروز ترانه و شاعرانی که ترانه را چیزی جز تفنن نمی‌دانستند، امروز به برگزارکنندگان جلسات ترانه‌خوانی و نقد ترانه تبدیل شوند- اما موضوع نگران‌کننده در این میان، فقر شدید مطالعه و در یک کلام «بحران سواد» در بین اهالی و کارورزان ترانه است. «سواد» را اینجا نه به معنی کلاسیکش یعنی توانایی خواندن و نوشتن و نه حتا به معنی تحصیلات آکادمیک، بلکه به معنی مطالعه‌ی کافی و تسلط تئوریکِ نسبی بر حوزه‌ی فعالیت فکری به کار برده‌ام- البته اگر ترانه‌سرایی را بالذات فعالیتی فکری به حساب آوریم که دست‌کم در حوزه‌ی ترانه‌ی نوین، پیشرو یا متفاوت اینچنین به نظر می‌رسد.
فعالیت بیشتر جلسات ترانه‌، تنها بر ترانه‌خوانی و تحلیل چند خطی ترانه‌ها- که به اشتباه نقد ترانه نامیده می‌شود- محدود شده و کمتر فعالیتی در خصوص افزایش دانش عمومی ادبی کارورزان و یا تقویت بنیه‌های فکری آنان صورت می‌گیرد چه رسد به فعالیت تخصصی در بخش تئوریک ترانه. شاهد مثال این‌که تا لحظه‌ی نگارش این متن، با وجود اینکه دو سال از زمان چاپ کتاب «مبانی ترانه‌سرایی» نوشته‌ی «سعید کریمی» می‌گذرد، که به نظر من ارجمندترین و کاربردی‌ترین کتاب منتشرشده در حوزه‌ی تئوریک ترانه تا امروز است، در بین انبوهِ جلسات ترانه‌خوانی و نقد ترانه، حتا یک جلسه به نقد و بررسی این کتاب اختصاص داده نشده و معرفی‌کنندگان آن هم در حد معرفی نام و نشان کتاب متوقف شده‌اند و نقد و تحلیلی بر جزئیات آن صورت نگرفته است.
آنچه تاسف بیشتری را بر می‌انگیزد فقدان مطالعه در مبانی ادبیات، حتا در میان برخی به اصطلاح منتقدان ترانه است. بارها دیده شده در جلسات نقد ترانه مباحثی طولانی در خصوص مفاهیمی رخ داده که تعاریفی روشن و بارها گفته شده در کتاب‌های مرجع ادبیات دارند و هر دانشجوی سال اولی هم از آن‌ها مطلع است. بماند که اگر «سواد» و مطالعه را –برای یک ترانه‌سرا- نه فقط محدود به آثار مرتبط با شعر و ترانه بدانیم، میزان مطالعه‌ی داستان و تاریخ و فلسفه و… شنیدنِ موسیقی خوب و دیدنِ فیلم و عکس خوب نیز در بین کارورزان ترانه نگران‌کننده است. پدیده‌ای که می‌تواند موضوع پژوهش‌های مستقل آماری قرار گیرد تا بتوان مستدل‌تر و دقیق‌تر درباره‌ی آن حرف زد.
جلسات ترانه‌خوانی، کارگاه‌های ترانه و وب‌سایت‌هایی که در این زمینه فعالند می‌توانند با معرفی کتاب‌های مناسب و شرح تحلیل آن‌ها و تشویق کارورزان ترانه به مطالعه‌ی این آثار، نقشی جدی در افزایش مطالعه و در نهایت ارتقاء «سواد» اهالی این حوزه ایفا کنند. فراموش نکنیم که بسیاری از ترانه‌های عمیق و جدی تاریخ موسیقی ما توسط ترانه‌سرایان «باسواد» و با مطالعه سروده شده‌اند!
پ.ن: با احترام فراوان به کارورزان مطلع و باسواد و بامطالعه‌ی ترانه که گرچه اندکند و در اقلیت، اما بار تئوریک این حوزه را به دوش می‌کشند و به خوبی از آنچه در این یادداشت مطرح شد باخبرند.

منبع: تارنا