حسن علیشیری: نبض ترانه پیشروی معاصر در فضای مجازی و جلسات ترانه‌خوانی می‌تپد

این که می‌گویم: دوستت دارم! / و هر روز تکرارش می‌کنم / از سر عادت نیست / می‌ترسم، چون دیگران/ عادت کنم به نگفتنش!

حسن علیشیری ترانه سرای نام‌آشنای این روزهای موسیقی ما و نویسنده مجموعه ترانه «ما اهل هم بودیم » در مورد این مجموعه و فعالیت‌های پیش رو به «همبستگی » می‌گوید:

«کتاب ما اهل هم بودیم مجموعه‌ای از ترانه‌های من است که بین سال‌های ۸۳ تا ۹۳ سروده شده است. این کتاب در بهار ۹۳ توسط انتشارات فصل پنجم منتشر شد و در سال بعد به چاپ دوم رسید. واقعیت این است که من در ترانه‌سرایی کم‌کار هستم و عجله‌ای برای انتشار ترانه‌هایم به صورت مکتوب ندارم، در حال حاضر ترانه‌های منتشر نشده‌ای دارم که هر زمانی از نظر تعداد و کیفیت قابلیت چاپ شدن در قالب کتاب را داشته باشد، آن‌ها را به دست چاپ می‌سپارم. این روزها در حال آماده‌سازی کتابی با عنوان «گفتارهایی درباره ترانه» هستم که به برخی موضوعات تئوریک ترانه اختصاص دارد و در کنار پروژه‌های ترجمه‌ام برایم اولویت بیشتری برای انتشار دارد.»

او در مورد کارگاه ترانه‌هایش، میزان رضایتش از این جلسات، دنبال چه نتیجه‌ای از برگزاری این کارگاه هستند و این‌که خروجی‌اش تا به امروز چگونه بوده است به «همبستگی» می‌گوید:

«من در کنار دوست عزیزم بیش از چهار سال است که کارگاه‌های ترانه را برگزارمی‌کنم. هدف هر دوی ما از برگزاری این کارگاه‌ها ارتقای سطح علمی هنرجویان در بخش تئوریکِ ترانه و انتقال تجربیات در بخش عملی بوده است، از این جهت بازخوردهای بسیار خوبی داشته‌ایم. همچنین تعدادی از هنرجویان کارگاه ما توانسته‌اند آثارشان را به اجرا برسانند که البته ما نقشی در این بخش نداشته‌ایم و با توجه به پیچیدگی‌های بازار موسیقی که برای ورود به آن به چیزی بیش از قدرت ترانه‌سرایی نیاز است هرگز وعده ورود به بخش حرف‌های ترانه‌سرایی را به هنرجویانمان نمی‌دهیم.»

حسن علیشیری در مورد این‌که وضعیت امروز ترانه ایران را چگونه می‌بیند؟ رو به جلو، ساکن یا حتی رو به نزول، به «همبستگی» گفت:

«ترانه امروز ایران را باید در دو ساحت متفاوت مورد بررسی قرار داد، ساحت اول ترانه‌هایی است که توسط خوانندگان به اجرا می‌رسند و در بازار موسیقی حضور دارند و ساحت دوم، ترانه‌هایی که توسط ترانه‌سراهای گمنام یا کمتر شناخته شده در دفتر ترانه‌ها مانده و در بهترین شکل تنها در فضای مجازی مجال انتشار می‌یابند. در خصوص ساحت اول باید گفت با خوشبینانه‌ترین تحلیل وضعیت این دست ترانه‌ها را راکد و بی‌تحرک می‌بینم. به جز تعداد انگشت‌شماری ترانه‌سرا که همیشه در کارهایشان به دنبال خطر کردن هستند، همه به دنبال تکرار الگوهای همیشگی‌اند و کمتر کار متفاوتی می‌شنویم. اما در ساحت دوم، کارورزان جوان ترانه که هنوز مرعوب فضای بازار و نظرات خوانندگان نیستند، همیشه در حال خطر کردن و جلو رفتن هستند. از این رو باید گفت نبض ترانه پیشروی معاصر بیش از بازار موسیقی در فضای مجازی و جلسات ترانه‌خوانی تهران و شهرستان‌ها می‌تپد.»

علیشیری در پاسخ به این سوال که آیا موافقید موضوع عاشقانه‌نویسی در گذشته اولویت اول اکثر ترانه‌سراها بود اما این روزها ترانه‌سراها بیشتر به دنبال اجتماعی‌نویسی رفته‌اند و آیا اجتماعی نوشتن شرایط ویژه‌ای نمی‌خواهد گفت:

«واقعیت این است که من با اصل گزاره‌ای که در شعر شماست مخالفم! به شهادت بررسی‌هایی که پیرامون آلبوم‌های منتشر شده صورت گرفته، به ویژه کتاب پاپ‌نامه سعید کریمی که آلبوم‌های چند سال اخیر را به دقت مورد بررسی قرار داده، گرایش ترانه‌سرایی در کشور ما همچنان و با تمام قوا به سمت ترانه‌های عاشقانه است و البته تا حد زیادی این مسأله در موسیقی پاپ قابل درک می‌نماید. در بخش ترانه‌های اجرا نشده جوانان ترانه شاید آثار اجتماعی دیده شود اما حتی در آن بخش نیز این ترانه‌ها در اقلیت هستند. به هر روی ترانه اجتماعی نوشتن سخت‌تر و پیچیده‌تر از عاشقانه نوشتن است.
مرز بین شعار و شعور بسیار باریک است و برای اجتماعی نوشتن، مؤلف باید تحلیل درست و دقیق داشته باشد و بتواند این تحلیل را با نگاهی شاعرانه عرضه کند، اگر نه اثرش به مقاله‌ای سطحی یا در بهترین حالت گزارشی از وضع موجود تبدیل می‌شود که بدیهتاً چنین اثری خالی از ارزش‌های ادبی و هنری خواهد بود.»

منبع: روزنامه همبستگی