مصادره‌ به مطلوب / بررسی ترانه‌ای از یغما گلرویی در رثای هادی پاکزاد

[نویسنده: احسان سلطانی]

چندی پیش یغما گلرویی ترانه‌ای را که سال گذشته به مناسبت درگذشت هادی پاکزاد سروده بود در صفحات شخصی‌اش بازنشر داد. (۱) هادی پاکزاد خواننده، آهنگ‌ساز و ترانه‌سرای جوانی بود که در خردادماه ۱۳۹۵ خودکشی کرد و چند روز پس از آن حادثه، یغما گلرویی ترانه‌ی “تاکسیدرمی” را در رثای وی نوشت و در صفحات مجازی منتشر نمود. این ترانه در کنار به تصویر کشیدن فضای لحظات خودکشی هادی پاکزاد، مخاطب را به این نتیجه می‌رساند که علت خودکشی وی، اندوه و یأس ناشی از سانسور مداوم آثارش توسط وزارت ارشاد است:

اون هیولای چندهزارساله
بازم از قلب آینه‌ها اومده
خون رو گیتار لال پاشیده
رگِ هادیِ پاکزادُ زده

تــو یه دستش یه قیچیِ هار و
تــو یه دستش یه ماژیکِ قرمز
تنها چن تا کلمه رُ بلده:
نه، نمی‌شه، اجازه نیست، هرگز! …

باید از آینه‌ها فرار کنه
از دهن بستن و مجاز شدن
شکلِ درهای یه سوپرمارکت
پیشِ پاهای هر کی باز شدن (۲)

این در حالی است که شواهد و قرائن حاکی از این است که پای علل دیگری -و چه بسا علل اصلی‌تری- در میان بوده است. در روز ۹ خرداد ۱۳۹۵ -دو روز پس از خودکشی هادی پاکزاد- روزنامه‌ی اعتماد در گزارشی به بررسی این حادثه می‌پردازد و سخنان برادر و دوستان وی را منعکس می‌کند. (۳) آن‌چه از سخنان برادر و دوستان پاکزاد به دست می‌آید این است که چندین عامل در خودکشی او دخیل بوده‌اند: “اختلافات دامنه‌دار با خانواده، سابقه‌ی مصرف قرص‌های روان‌گردان، شکست عاطفی ناشی از طلاق از همسرش سه سال پیش از خودکشی، شکست مالی در شغل ساخت‌وساز، و مخالفت طولانی‌مدت وزارت ارشاد با انتشار آثارش”

طبق گزارش روزنامه‌ی اعتماد، هادی پاکزاد از مراحل خودکشی خود با دوربین موبایل فیلم‌برداری می‌کند. در این گزارش آمده است که «او در کلیپ‌های گرفته شده از خانواده‌اش خواسته بود تا پای صحبت‌هایش بنشینند و دلیل اصلی خودکشی او را بدانند.» بسیار بعید است که وی در لحظه‌ی خودکشی از خانواده‌اش خواسته باشد که پس از یافتن آن کلیپ، پای درددل او بنشینند و آن‌گاه علت اصلی خودکشی‌اش را مجوز نگرفتن آلبوم‌هایش عنوان نماید. سایت قاصدنیوز نیز در همین رابطه می‌نویسد: «در ادامه مشخص شد خواننده‌ی پاپ  با نوشتن متنی روی دیوار ادعا کرده به علت مشکلاتی که با مادرم داشتم دست به خودکشی زده‌ام. از صحنه خودکشی‌ام فیلم گرفته‌ام که در گوشی تلفن همراهم است.» (۴)

با در نظر گرفتن این وضعیت، این پرسش به وجود می‌آید که از چه رو گلرویی از میان این همه دلیل، تنها مسئله‌ی مجوز آثار را برگزیده و اساس ترانه‌اش را بر مبنای آن قرار داده و سخنی از سایر عوامل به میان نیاورده است؟ با توجه به این‌که گلرویی همواره به وضعیت سانسور وزارت ارشاد معترض بوده است، آیا گزینش این عامل از میان عوامل متعدد خودکشی پاکزاد، مصداق مصادره‌ به‌ مطلوب کردن این رخ‌داد نیست؟ گفتنی است که چند ماه پیش از خودکشی، یکی از آلبوم‌های پاکزاد مجوز وزارت ارشاد را کسب می‌کند. سایت “موسیقی ما” در توصیف وضعیت کسب مجوز این آلبوم می‌نویسد: «آلبوم تاریکی شامل چهارده قطعه به خوانندگی هادی پاکزاد است که تماماً توسط مسعود فیاض‌زاده ساخته و تنظیم شده است که بدون کوچک‌ترین تغییری در متن ترانه‌ها و ساختار موسیقی تمام مجوزهای لازم را از دفتر موسیقی دریافت کرده‌اند.» (۵) هادی پاکزاد خود نیز در این باب چنین عنوان کرده است: «با این حال بعد از چند ماه یک روز [رضا کریمی‌تبار] به من زنگ زد و گفت مجوز شعر‌ها را گرفته و خب خبر خوب از جنس هنری… حال خوبی بود.» (۶) در چنین شرایطی، علی‌القاعده وضعیت وی در اخذ مجوز رو به وخامت نبوده که ادامه‌ی زندگی را برای او ناممکن کند.

مدت‌ها پیش گلرویی در مطلبی اشاره نمود که حسین پناهی نه به مرگ طبیعی، که به علت خودکشی درگذشته است و خانواده‌ی پناهی این مسئله را مصلحت‌اندیشانه پنهان نموده و واقعیت را دگرگون جلوه می‌کنند. فارغ از صحت و سقم ادعای مربوط به نحوه‌ی مرگ حسین پناهی، و هم‌چنین با تأکید بر این‌که سانسور همواره یکی از دلایل مهم عقب‌ماندگی هنر این سرزمین بوده است، اکنون این پرسش مطرح است که آیا پنهان کردن همه یا بخشی از واقعیت تنها آن‌گاه که از دیگران سربزند نکوهیده است و آیا این‌که هدفِ انتقاد از وزارت ارشاد، وسیله را توجیه کند، رفتاری ماکیاولیستی نیست؟

پانویس‌ها:

۱ و ۲: لینک متن کامل ترانه:  https://www.instagram.com/p/BGTYBcfylE4
۳: گزارش روزنامه‌ی اعتماد: https://goo.gl/WkeQE9
۴: https://goo.gl/YRxW97
۵ و ۶: http://www.musicema.com/node/268654