مریم دلشاد: با هر بار ترانه نوشتن و تمام کردنش انگار یک سال از عمرتان می‌گذرد

خانم مریم دلشاد اخیراً گفت‌وگویی با آوارادیو انجام داده‌اند که در زیر بخش‌هایی از صحبت‌های ایشان را می‌خوانیم:

+آغوش تو (با صدای آوا بهرام) در زمان خودش هیت‌ترین بود. و جز هیت‌ترین تیتراژهای سریال‌های تلویزیونی شد در ایران. با این که از یک کانال غیر از ایرانی پخش شد.

+خیلی‌ها می‌خواهند بیایند در گود شعر و احساس می‌کنند می‌توانند اما نمی‌توانند که یک دلیل دارد. برای این که شما باید آفرینشتان شاعرانگی باشد. یعنی آن چیزی باشد که خداوند از زمان آفرینش درون شما قرار داده باشد. اگر غیر از این در وجودش باشد نمی‌تواند بالا بیاید.

+من ۱۴ سال است که کار می‌کنم .همکاری با آقای خشایار اعتمادی شروع کار من بود. از زمانی که موسیقی پاپ در ایران شروع شد. البته یک سری از دوستان زودتر از من شروع کردند.

+در ۵ سال اخیر، ۵ ترانه با معین کار کردم. ترانه‌های دلم تنگته، ترکم نکن، شمال، عاشق که بشی و چه سالی بشه امسال که برای عید ایشان اجرا کردند.

+با برندهای داخلی تقریباً کار کردم. مثلاً سعید شهروز. با خیلی‌ها کار نکردم. نه این که نخواهم. نشد به هر حال. سبکم طوری بوده است که نشده با همه کار بکنم.

+با پویان دو سه کار آماده‌ دارم که انشاالله آن‌ها هم منتشر می‌شوند. کارهای اجتماعی هست. کار شاد هست. کارهای مختلف. که امیدوارم به دل بنشیند.

+با هر بار ترانه نوشتن و تمام کردنش انگار یک سال از عمرتان می‌گذرد.

+من در زندگیم به یک خواننده هم خودم زنگ نزده‌ام که بیا کار من را بخوان. این را هم بگویم که سوء تفاهم نشود. نه این که بقیه اگر این کار را کرده‌اند کار بدی است، نه. ولی من در یک عالم عجیبی بودم بنابراین آن چیزهایی هم که می‌نوشتم می‌دانستم به جای خوبی می‌رسد.

+خانم آوا بهرام شعر را خیلی خوب می‌فهمند من خوشحالم چون چیزهایی همیشه از من انتخاب کردند که خاص بود یعنی می‌توانست خیلی ساده‌تر از آن انتخاب کند. البته نوع نوشتار من خیلی ساده نیست.

+کلاً با تمام خواننده‌هایی که من کار کردم کسانی بوده‌اند که واقعاً شعر را می‌فهمیدند.

+به خدا نوشتن شعر الکی نیست، استعدادی است که خدا در وجود آدم باید بگذارد. باور کنید نمی‌تواند اکتسابی باشد. خیلی کم است. مگر این که آدمی که این کار را می‌کند دستی در یک هنر قوی‌تر از آن داشته باشد. ولی باز مثل این می‌ماند که من بخواهم نقاشی بکشم.

+شعر چیزی نیست که شما یاد بگیرید. اصلاً چیزی نیست که شما یاد بگیرید. شعر الهامی است که خداوند به شما می‌بخشد.

+خیلی‌ها فکر می‌کنند ترانه آسان است. ترانه همان شعر است. اصلاً باورتان نمی‌شود. وزن دارد، ردیف دارد، قافیه دارد، همه‌چیز دارد.

+می‌خواستم بگویم اگر واقعاً شاعر نیستند و به خاطر معروفیت و مشهور بودن و پول درآوردن می‌خواهند بیایند، اصلاً نیایند. به این خاطر که نه آنقدر پول دارد نه آنقدر معروفیت. فقط عشق باید داشته باشند. فقط شاعر باشند.