مشکل خودمتخصص‌پنداری در جامعه ایرانی / واکنش سید مهدی موسوی به نظرات محسن نامجو

به گزارش ترانه پلاس محسن نامجو چند هفته پیش در بخشی از مصاحبه‌ی خود با برنامه‌ی مستقیم ته خط، اشاراتی به شعر سید مهدی موسوی و شعر پست مدرن داشت. که در پی آن با واکنش سید مهدی موسوی مواجه بودیم. ابتدا قسمت‌های مورد نظر از مصاحبه‌ی نامجو و بعد یادداشت موسوی را در ادامه می‌خوانید:

محسن نامجو: …موزیسین‌های سنتی ما شعر را نمی‌شناسند. یک ایراد دیگر که در غزل معاصر وجود دارد. همین دوستی که شاهین هم اتفاقاً کارهایش را می‌خواند، موسوی.
مصاحبه‌گر: سید مهدی موسوی
محسن نامجو: بله، دوستان باید متوجه این باشند که نفس به کار بردن کلمات معاصر مثل مرا لایک کردی و من… (غزل گفتن با کلمات جدید) اصلاً کار جدیدی نیست. یعنی اصلاً قرار نیست جدید هم باشد. به خاطر این که هر جامعه‌ای به ویژه در گذار از مدرنیته وقتی که با یک سری اتفاقات جدید، واژه‌های جدید روبه‌رو شده در شعرش آورده است. عین همین کار را ایرج میرزا در مقطع انقلاب مشروطه و بعد از آن انجام داده است. مثلاً قصیده سروده است و در آن کلمات فرانسوی آورده است که آن زمان زبان فرانسه توسط روشنفکران به ایران آمده بود. کلماتی مثل بونژور و… یعنی این که ما فکر کنیم به این وسیله معاصر شده ایم، این ایده‌ی غلطی است. این ایده‌ی خودگول‌زنی‌ است. یک بخش دیگر ماجرا هم این است که تو باید بدانی وقتی کلمات جنسی یا…
مصاحبه‌گر: البته اسمش را پست مدرن می‌گذارند. دلیلش هم این است یعنی به‌روز شده است. جریان شعر پست مدرن.
نامجو: بله. این‌ها دیگر واژه‌گذاری است. این همان فالو کردن فالوئرهاست. یعنی این که به این خاطر که آن‌ها گفتند تو هم به خودت بگیری. اصلاً آقا راجع به شعر پست مدرن چندتا کتاب درست و حسابی به فارسی ترجمه شده است؟
مصاحبه‌گر: هست اصلاً؟ ترجمه شده؟ (خنده)
محسن نامجو: دقیقاً. چه کسی خوانده است؟ چه کسی می‌داند؟ چه کسی بلد است؟ تازه به زبان فارسی، اصلش را هم نمی‌گوییم. در مجموع من این واژه‌گذاری‌ها را اصلاً جدی نمی‌گیرم.

و یادداشت سید مهدی موسوی که در صفحه‌ی شخصی‌اش منتشر شده است:

«یکی از مهم ترین مشکلات ما ایرانیان، اظهارنظر درباره ی همه ی مسائل و حسّ «خودمتخصص‌پنداری!!» است. از سیاست و پزشکی و فوتبال و اقتصاد و روانشناسی و فلسفه و ادبیات گرفته تا هر علم و هنر دیگر، هیچ رشته ای از نظرات کارشناسی مردم ما بی نصیب نمی ماند. این مساله باعث شده که هم نظریات اشتباه و غیرکارشناسی در جامعه همه‌گیر شود و هم افرادی که در رشته ای تخصص دارند با نظر دادن راجع به رشته ای دیگر، متاسفانه خود را ناآگاه جلوه دهند.

در جدیدترینِ این کارشناسی ها دوست خوب خواننده ام (که اتفاقا بعضی آثار او را بسیار دوست دارم) در مصاحبه ای اظهار داشته که غزل پست مدرن همان به کارگیری کلمات جدید در قالب گذشته است و ایرج میرزا هم این کار را قبلا کرده است!! یعنی این دوست به خودش زحمت نداده که یا راجع به شعر صحبت نکند یا حداقل یک مقاله یا کتاب راجع به غزل امروز بخواند و تفاوت غزل دوره ی مشروطه و غزل نئوکلاسیک را با غزل پست مدرن تشخیص دهد. (کافی بود فقط زحمت بکشد و یکی از مقالات دهه هفتادی من، نظیر شناسه های غزل پست مدرن یا جستاری در غزل امروز را بخواند) و بعد از آن در فاجعه ای وحشتناک می گوید که کلا در زمینه ی پست مدرنیسم دو، سه کتاب به فارسی ترجمه شده است!!
.
باید خدمت دوست عزیز نادیده ام عرض کنم که صدها کتاب راجع به پست مدرنیسم و پست مدرنیته در سال های اخیر ترجمه شده است و حتی اگر اهل کتاب خواندن نیستید با سرچی ساده در گوگل می توان نام بسیاری از آنها را مشاهده کرد.

من هرگز به خودم اجازه نمی دهم راجع به فیزیک هسته ای یا موسیقی سنتی در جایی عمومی نظر کارشناسی بدهم. و مطمئنا اگر روزی اجباری به این کار باشد با مطالعه ی کافی به این کار اقدام خواهم کرد. پس از همه ی عزیزانم هم خواهش می کنم تفاوت نظر و نقد را تشخیص بدهند و سعی کنند گاهی به دوست داشتن یا نداشتن یک اثر هنری، به عنوان یک مخاطب، اکتفا کنند. مخصوصا اگر یک سلبریتی هستند که حرف هایشان بیش از دیگران زیر ذره بین است.

من هرگز اهل پاسخ به اینگونه مصاحبه ها نبوده ام و نیستم. اما چون در مصاحبه به صراحت اسم من برده شده بود و همچنین آن دوست خواننده را هم قلبا دوست داشته ام و دارم، لازم دیدم که این چند خط را بنویسم.

با احترام
سید مهدی موسوی»