نرگس جعفری: دلم می‌خواهد ترانه‌هایم حتماً تصویر داشته باشند

اولین کتاب نرگس جعفری، مجموعه ترانه‌ی حیف، زمستان سال گذشته منتشر شده، این کتاب که اولین مجموعه ترانه نرگس جعفری نیز هست در ۱۶۰ صفحه، شامل ۵ ۱۰ ترانه به همت انتشارات نگاه چاپ شده است، اکثر ترانه‌های کتاب حیف عاشقانه است و چند کار تا حدودی اجتماعی نیز در این کتاب وجود دارد، خانم جعفری می‌گوید دلیل این‌که ترانه‌های این کتاب بیشتر عاشقانه است چون خودش تمایلی به نوشتن ترانه‌های اجتماعی یا سیاسی ندارد و دلیل دیگر این‌که خواننده‌ها بیشتر دنبال ترانه‌های عاشقانه هستند تا ترانه‌های اجتماعی یا حتی نیمه‌اجتماعی!

از نظر نرگس جعفری کار بدون تصویر، بی‌تأثیر است پس در جواب سؤالی که این مشخصه در کتاب‌تان به وضوح مشهود است، می‌گوید: اغلب در ترانه‌هایم دنبال تصویرسازی و استفاده از واژه‌های تازه هستم. دنبال این هستم که چیزی را خلق کنم نه این‌که تکراری بنویسم اگرچه خیلی وقت‌ها من هم مثل خیلی از ترانه‌سراهای دیگر تکراری می‌نویسم اما سعی می‌کنم واژه‌های نو استفاده کنم و حتی آهنگ‌سازها را مجاب کنم که این واژه‌های جدید را استفاده کنند، مثل واژه‌ی «دریاچه‌ چیتگر» که در ترانه «تهران شلوغه» آورده بودم. چون خیلی وقت‌ها آهنگ‌سازها از آوردن واژه‌های نو فراری هستند و این باعث می‌شود که ترانه‌های تکراری بشوند. به همین دلیل و برای تکراری نشدن در ترانه، من واژه‌های کمتر استفاده شده را استفاده می کنم و حذف‌شان نمی‌کنم مگر این‌که قبول کنم در موسیقی مدنظر هیج جای کاری نداشته باشند!

تصویرسازی یکی از چیزهایی است که بسیار دوست دارم و دلم می‌خواهد ترانه‌هایم حتماً تصویر داشته باشند و این هم به دو دلیل، اول این‌که قابلیت موزیک ویدئو شدن را داشته باشند و دوم این‌که اگر هم به هر دلیلی ویدئو نشد مخاطب بتواند با شنیدن ترانه خودش برای خودش در ذهنش تصویرسازی کند.

خانم جعفری به «همبستگی» از همکاری‌های گذشته و همکاری‌های پیش رو چنین می‌گوید: همکاری‌های قبلی من ترانه‌هایی مثل حیف با صدای رضا صادقی، قسم با صدای حمید عسکری، خواب عاشقی با صدای امیر کریمی و ترانه‌های بسیاری با صدای میثم ابراهیمی است که بازتاب خوبی نیز در بین مخاطب موسیقی داشته است و کارهای پیش رو ترانه‌هایی مثل دریا با صدای سینا شعبانخانی، حسرت به دلم موند با صدای مسعود امامی، لیلی با صدای مجتبی کبیری، ساحلی با صدای علیرضا طلیسچی و چند ترانه مثل تهران شلوغه، دریای لعنتی، یک سال گذشت، عکس لب دریا با علی عبدالمالکی که چند تا از این ترانه‌ها برای آلبوم جدید ایشان هست که به زودی منتشر می‌شود.

در پایان: نرگس جعفری که ترانه نوشتن را از سال هشتاد و پنج با نوشتن ترانه برای کودکان شروع کرده است در پاسخ به این سوال که موافق هستید که ترانه‌سراهای خانم در این چند سال پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند پاسخ می‌دهد: بله! به‌رغم تصور و صحبت‌های خواننده‌ها که می‌گویند ترانه‌سراهای آقا بهتر می‌نویسند اما نظر من این است که همان‌طور که می‌توانیم ترانه‌سرای آقای خیلی با حس، موفق و برند داشته باشیم می‌توانیم ترانه‌سراهای خانم بسیار توانا هم داشته باشیم و داریم، خصوصاً در سال‌های اخیر که ترانه‌سراهای خانمی داریم که بسیار خوب می‌نویسند و خوب یاد گرفته‌اند که خودشان را به جای یک آقا بگذارند و بنویسند که این خیلی کار سختی هست و نباید نادیده گرفته شود. به خاطر این‌که ما ۹۰ درصد خواننده‌های‌مان آقا هستند و مجبور هستیم که از دریچه نگاه یک آقا به دنیا نگاه کنیم و بنویسم و بسیار موافقم که الان ترانه‌سراهای خانم موفقی داریم!

منبع: روزنامه‌ی همبستگی