«یعنی درد»، دردی بر دردهای مردم / نگاهی به آلبوم جدید رضا صادقی

[نویسنده: احمد طباطبایی]

رضا صادقی به تازگی آلبومی منتشر کرده است با عنوان «یعنی درد». اهمیت انتشار این آلبوم نه از بُعد پیگیری رویه‌ی تولید آثار این خواننده است که با توجه به طبقه‌بندی سبک و سطح و سلیقه‌ی موسیقیایی وی، اتفاقی واجد توجه ویژه در حوزه‌ی بخش جدی موسیقی پاپ نیست اما سنجش اظهارات و داعیه‌ی خواننده‌ در خصوص این آلبوم و نسبت آن با محتوای اثر دست‌کم از بُعد رسانه‌ای بسیار ضروری به نظر می‌آید.

از چندی پیش از انتشار آلبوم تا پس از آن در رسانه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف موسیقی اظهارات رضا صادقی به شکلی پرتکلف، مفصلاً و مکرراً بازتاب داده شده است. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

رضا صادقی افزود: «من به شخصه به این دلیل به آقای روحانی رای دادم چون میدانم میتوانم از دردها برایش حرف بزنم و این اتفاق در آلبوم «یعنی درد» افتاده و حالا که خیزش بزرگ مردم ایران به بار نشسته، زمان مطالبات فرهنگی و اجتماعی درست و منطقی از ایشان است. من به آقای روحانی رای دادم چون می دانستم می توانم از دردهایی که خیلی معانی در جامعه من دارد، با ایشان حرف بزنم و نتیجه این گفتمان هنری، بدون شک سرافرازی ایران ماست.» / موسیقی فارس

صادقی معتقد است هنری که به دردهای مردمش توجه نکند هنر نیست… وی قرار است این بار تصویرسازی کاملاً متفاوتی از احساس و تفکرش را به مردم سرزمینش هدیه کند./ آوای پاپ

رضا صادقی امسال جدیدترین آلبوم خود «یعنی درد» را در فضایی کاملا اجتماعی و به دور از تمام فضاهای رایج در حوزه موسیقی پاپ اعم از عاشقانه یا شاد روانه بازار موسیقی کشور کرده است./ موسیقی ما

رضا صادقی این بار دغدغه‌های اجتماعی خود را در قالب آلبوم «یعنی درد» روانه بازار موسیقی کشور کرده است. / موسیقی ایرانیان

«رضا صادقی» با اشاره به اثر تازه اش و تصریح اینکه محتوای آن متمرکز بر فضاهای اجتماعی بوده و از درد برخاسته از درون همه مردم حکایت دارد… /  موسیقی ما

[رضا صادقی:] قطعا همه تلاشم بر این است که بتوانم دردهای اجتماعی را در قالب موسیقی به گوش همه برسانم. وی تأکید کرد: «وظیفه هر هنرمند بازتاب اتفاقات جامعه اش در قالب آثار هنری است و اگر بتواند این وظیفه را درست انجام دهد، بدون شک می تواند رسالت فرهنگی خود را انجام دهد و این مهم ترین وظیفه هر هنرمند است.» / نوای فارس

و چندین و چند نمونه‌ی دیگر، که غیر از سایت‌های ظاهراً حرفه‌ای موسیقی، شامل صفحه‌ی اینستاگرام و سایت‌های دیگر نیز می‌شود. به گونه‌ای که مخاطب پیش از شنیدن آلبوم گمان می‎کند با یک (۱)concept album طرف است و قرار است قطعه‌به‌قطعه‌ی آلبوم فضایی اجتماعی -و چه بسا سیاسی- را بازتاب دهد و دردهای مردم هم‌سرزمین صادقی را فریاد کند.

رضا صادقی با اظهار و ادعای «تمرکز بر فضای اجتماعی» و « تلنگری پردرد و عمیق» و «بازتاب اتفاقات اجتماعی» و «وظیفه‌ی هنر» و «درد برخاسته از درون» و «مطالبات فرهنگی و اجتماعی» و «حرف زدن با رئیس جمهور» آلبومی مشتمل بر ۱۲ قطعه را منتشر کرده است ولی در کمال شگفتی تنها یک قطعه وجود دارد که در آن به گوشه‌ای از مشکلات اجتماعی اشاره شده باشد. در واقع قریب به اتفاق قطعات آلبوم همان آهنگ‌های عاشقانه‌ی صغر سن و رشد نیافته‌ی مبتذل و معمولی هستند که به وفور در آلبوم‌های خود صادقی و دیگران وجود داشته و دارند.

قطعه‌ی شماره‌ی ۲ با نام «یعنی درد» تنها اثر از این مجموعه است که مشخصاً سویه‌ی اجتماعی دارد. اگرچه می‌توان فضای اجتماعی-انتقادی را هم در همین اثر بیش‌تر کاوید.(۲) در ادامه به طرح و موضوع قطعات دیگر آلبوم اشاره می‌شود:

قطعه‌ی ۱/ عاشقی که از اوج گرفتن احساسش به معشوق در هنگام باران می‌گوید.

قطعه‌ی ۳/ عاشقی که نمی‌تواند خاطرات معشوقش را حتی پس از مدت‌های طولانی از یاد ببرد.

قطعه‌ی ۴/ عاشقی که به یاد عشقی قدیمی است و احساس دلتنگی می‌کند.

قطعه‌ی ۵/ عاشقی که از بودن در کنار معشوق بسیار خوشحال است.

قطعه‌ی ۶/ ترانه‌ای به زبان محلی که صفا و صمیمیت محل مربوطه را توصیف می‌کند.

قطعه‌ی ۷/ عاشقی که از نبودن معشوق دل‌گیر و از همه‌چیز سیر است.

قطعه‌ی ۸/ عاشقی که از معشوق می‌خواهد در آستانه‌ی رفتن تصمیمش را عوض کند و بماند.

قطعه‌ی ۹/ عاشقی که به دلیل حضور معشوق هیچ غصه‌ای ندارد.

قطعه‌ی ۱۰/ عاشقی که با شروع اولین باران پاییزی به یاد عشق گذشته‌اش افتاده است.

قطعه‌ی ۱۱/ عاشقی که زیر باران به یاد معشوقی که دور از اوست، می‌گرید.

قطعه‌ی ۱۲/ عاشقی که از غم و سرگردانی پایان یافتن ارتباط عاشقانه‌اش می‌گوید.

اگرچه در آثار عاشقانه نیز می‌توان به معضلات و مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که روابط عاطفی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند پرداخت و با نگاهی که متضمن نوعی تحلیل و تعلیل است روابط عاشقانه را روایت کرد اما همان گونه که اشاره شد ترانه‌های عاشقانه‌ی آلبوم رضا صادقی در سطح سروده شده است و  فاقد هرگونه نگاه دغدغه‌مند، جدی و متفکرانه در حوزه‌ی اجتماعی است.

صادقی در تقدیمیه‌ی درج شده بر روی کاور آلبومش نوشته است:

«این آلبوم را تقدیم می‌کنم به همه‌ی خیابان‌نشین‌های ناچار سرزمینم، به همه‌ی انسان‌های پردرد جهان. به مادرانی که از سر ناچاری گوشه‌های قلبشان را کنار جاده‌ها رها می‌کنند، به دخترم ایران که معصومانه تنها ماند، به کودکان کوره‌ی آجرپزی شمس‌آباد، به کارگرانی که دستان خالیشان همیشه گرم است.»

صادقی آلبومش را در حالی به این اقشار تقدیم نموده است که چیزی در حدود ۹۲ درصد از آثار تولیدی این مجموعه ارتباط به‌خصوصی با دغدغه‌های اقشار یاد شده ندارد. اگر محتوای آلبوم را با نظر خود صادقی مبنی بر این‌که «هنری که به دردهای مردمش توجه نکند هنر نیست» بسنجیم و بخواهیم -همان‌گونه که خواننده اصرار دارد- از بُعد اجتماعی و هنر متعهد نگاهی به این آلبوم بیاندازیم باید گفت آلبوم «یعنی درد» نه از درد مردم بلکه خود دردی‌ست بر دردهای مردم. همان طور که از دید هنر متعهدانه‌ای که صادقی جملاتی از آن را این سو و آن سو بیان کرده است، سرگرم کردن مخاطب به آثار رمانتیک (صرف نظر از رمانتیکِ مردمی) مصداق به حاشیه بردن طرح مشکلات اجتماعی و منحرف کردن اذهان عمومی از مسائل محوری جامعه است.

پانویس:

۱)آلبومی که قطعات آن تحت عنوان یک موضوع یا تم واحد شکل گرفته‌اند.
۲)در این ترانه که احتمالاً قرار است «مطالبات» اجتماعی را مطرح کند و «با آقای رئیس جمهور صحبت کند» عمدتاً با مصاریعی به فرم «درد یعنی…» به مشکلات مختلف می‌پردازد. این ترانه که در شش بند نوشته شده است چنین مصاریعی را هم در بر دارد:
-درد یعنی دورت شلوغه و کسی نداری
-درد یعنی بدهکار عمر و لحظه‌هاتی
-از هر غریب و آشنا پُرم (احتمالاً به این معنا: دلم از هر غریب و آشنا پُره)
-باور این‌که خیلی تنهایی
-عمریه بی‌خودی تو رؤیایی
-حتی به غصه‌هات وابسته‌ای
طبیعتاً این جملات به خودی خود نمی‌توانند بار اجتماعی و مطالبه‌گرانه‌ی ترانه‌ای را با آن هدفی که صادقی از آن سخن گفته است، به پیش ببرند. اگرچه در کنار دیگر مصاریع ترانه، برداشت‌هایی اجتماعی هم به دست دهند اما به واقع این مصاریع با کم کردن از غلظت مضمونی ترانه، همین تک‌آهنگ غیرعاشقانه‌ی آلبوم را هم از یک ترانه‌ی اجتماعی تمام‌عیار دور کرده‌اند.