کتاب «زبان‌شناسی ترانه» همزمان با نمایشگاه امسال منتشر خواهد شد

کتاب «زبان‌شناسی ترانه» همزمان با نمایشگاهِ امسال منتشر خواهد شد.

حسین قلی‌پور در رابطه با این کتاب می‌نویسد:
«زبانشناسی ترانه عنوان کتابی است که دغدغه‌ی اصلی سه سال گذشته‌ی من بوده است. از مدت‌ها پیش که نگارش و پژوهش در این حوزه را آغاز کردم پاره‌هایی از متن را در فیس‌بوک به اشتراک می‌گذاشتم و مسیر پرفراز و نشیبی طی شد تا بالاخره به کتابِ حاضر رسید.

از یک‌سال و نیم قبل، دوستِ ارجمندم روزبه آزادی نیز به این پروژه پیوست و هم‌نفس و هم‌راهم در نگارش کتاب بوده است. شخصاً معتقدم هنوز راهِ درازی در پیش داریم تا به تصویری جامع از رابطه‌ی زبان و ترانه و هم‌چنین زبان و موسیقی برسیم. هنوز جای بحث‌های بسیاری خالی است. تنها امیدواریم این است که کتاب خوانده شود و همان‌قدر که خودم درباره‌ی کتاب‌های آموزشی ترانه‌ی موجود حساس بوده‌ام و وظیفه‌ی خود- به عنوان خواننده‌ای که برای خریدن کتاب هزینه کرده و زمان صرف کرده تا کتاب را بخواند- دانسته‌ام بدون تعارف و صریح درباره‌ی کتاب‌ها بنویسم تنها دلخوشی من نیز همین است که مخاطبان نسبت به کژی‌ها و ابهامات احتمالی که می‌بینند بی‌تفاوت نباشند.
کتاب چهار فصل دارد که علاوه بر مقدماتی که لازم دانستیم برای مخاطبان ناآشنا با زبان‌شناسی و ترانه عنوان کنیم، به مهم‌ترین موضوعاتِ بحث‌برانگیز زبانی در این حوزه نیز پرداخته‌ایم. عموماً استدلال‌ها از نظریات سنتی زبان‌شناسی ادبیات برگرفته شده‌اند و تلاش شده نگاهِ توصیفی در همه‌جای کتاب جاری باشد و از نگاهِ تجویزی به قواعد پرهیز شود.»

زبانشناسی ترانه در ۲۰۰ صفحه و توسط نشر ایجاز به چاپ رسیده است و در سی‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، در غرفه‌ی انتشارات فصل پنجم  قابل دسترس مخاطبان خواهد بود.